Poradenství

Dotaz do poradny:
Dobrý den!
Moje tříletá vnučka má často respirační potíže, někdy je velmi dušná a trápí ji opakovaně rýma. Také má ze všeho strach. Je velmi hyperaktivní a kolektivní. V poslední době je velmi fixovaná na matku, nechce ji nikam pouštět. Souvisí její strach s častým onemocněním? A jak ji strachu zbavit? Prosím o radu a děkuji. Renáta
Odpověď:
Dobrý den,
ano, vše souvisí se vším :-). A strach souvisí s pocitem nesvobody – psychosomatické spojení s plícemi. Nedůvěru v život a jeho kvalitu dítko načítá od svých rodičů. Není směrodatné, co říkají, ale jak to sami cítí a jak jednají a žijí. Každý člověk dělá jak nejlépe umí, ale život je škola a my se stále učíme novým přístupům k životu a způsobům řešení. K tomu nás naše děti svým příchodem na svět přimějí.
Rýma je následkem mentálního přetížení. Dospělý často své děti zahlcují velkým a zbytečným množstvím informací. Často jde o zátěž přílišným vysvětlováním. Dítěti stačí jednoduché pokyny.
Hyperaktivita – dítko potřebuje jasné, vyvážené a stabilní vedení ve výchově… v životě. S tím samozřejmě souvisí pevné hranice. Pokud to tak není, dítě se nemá o co opřít a neví co, se svou energií. Neumí smysluplně využít svůj životní prostor. Potřebuje, aby mu jej někdo vyplňoval. A stává se závislým nejčastěji na rodiči. Později na mobilu či počítači.
Dítě nemůžeme zbavit něčeho, co existuje v jeho rodině. Rodinné prostředí ho nejvíce formuje. Rodina, rodiče jsou Ti, kteří mohou změnit přístupy v sobě. Dojít k porozumění problému, pochopení příčin a souvislostí a změně postojů a chování v životě. Rodiče se mohou objednat na konzultace ohledně výchovy a všeho, co s ní souvisí.
Děkuji za dotaz.
Srdečně zdraví
Karla